Nasza Wola Justowska

Fort Olszanica

fort olszanica.gifOlszanica znajduje się nie w centrum, a na obrzeżach miasta. Dawniej była to jedynie zwyczajna wieś, która ostatecznie w latach 70 XX w została na stałe przyłączona do miasta Kraków. Jeśli się dobrze przyjrzymy, to w tym obszarze nie uświadczymy wysokich apartamentowców, do czego przyzwyczaiła nas już cała Wola Justowska. Zamiast tego zobaczymy tutaj głównie szereg domków jednorodzinnych.
 
W okolicy znajdziemy również dwie szkoły podstawowe. W okolicy możemy także podziwiać stadninę koni. Olszanica  słynie również z Domu Rekreacyjnego, który znajduje się zaraz przy zabytkowym i wyjątkowym kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. W otoczeniu miasta możemy zaobserwować przepływający Potok Olszanicki. Jednak najważniejszym zabytkiem jest Fort 39 Olszanica. Fort powstaje w latach 1884-1885, jednak tak naprawdę obiekt został ostatecznie zmodernizowany około 25 lat od powstania.
 
Projekt został też znacznie przebudowany. Obecny swój stan fort zawdzięcza kilku remontom, które utrzymały dobry stan techniczny budynku. W forcie znajdowały się między innymi dwie baterie artyleryjskie oraz szaniec piechoty, który był wykorzystywany dawniej.