Nasza Wola Justowska

Pisarze także wspominali Wolę

Półwsie Zwierzynieckie wchodzą bezpośrednio w obszar Krakowa. To właśnie tam znajdziemy B

lajkonik.jpg

łonia. Wieść oficjalnie została włączona do Krakowa 13 listopada 1909 roku. Tak naprawdę do dzielnicy Zwierzyniec teren ten został dołączony dopiero w roku 1995. Ta niewielka wieś była zamieszkiwania głównie przez flisaków i włóczykijów. Byli oni w pewnym sensie związani z legendą o Lajkoniku. Żeby udowodnić tą tezę wystarczy tylko spojrzeć na nazwę ulicy Włóczków. Mieszkali tam również mlaskoci - byli to muzycy związani z podchodami Lajkonika.
 
Miejsce, to stało się niezwykle, a dowodem tego jest zainteresowanie znanych polskich pisarzy, którzy bardzo często wspominali o tym zakątku Krakowa. O tych okolicach wspominał także Jerzy Harasymowicz. Miejsce, to również było odwiedzane przez słynne osoby mieszkające w tych okolicach. Wśród licznego grona wymienia się, między innymi Józefa Cyrankiewicza, czy Gustawa Holoubka. Trzeba powiedzieć jasno, że Wola Justowska przyciągała nie tylko swoim wyglądem, ale także i miejscami historycznymi, które na dobre wypromowały cały Kraków .
 
Nie jest to, więc żaden przypadek ten teren jest naprawdę atrakcyjny także dla inwestorów, którzy planują rozmieścić jeszcze więcej apartamentów. Pojawiają się przy tym głosy, że dzielnica straci wówczas swój wiejski klimat... a Wy, co o tym sądzicie? Zapraszam do dyskusji.